Kokkerellen… Piccalilly

Een tijdje geleden kwam ik een recept van piccalilly tegen op dit Blog De Geneeskrachtige Keuken

Piccalilly ontstond oorspronkelijk in India als een manier om groenten te conserveren. De Britten ontdekten piccalilly tijdens hun kolonisatie van India, en brachten het gerecht mee terug naar Engeland. Het werd in de 18e eeuw erg populair in Groot-Brittannië.

Piccalilly brengt mij terug naar de jaren vijftig en zestig van de vorige eeuw. In Oss stond toen een friettent, die bij oud Ossenaren nog geheid in het geheugen gegrift staat. Die stond net over het spoor bij ‘Hotel van Alem’, aan de rand van het ‘Reuver terrein’. Later moest deze verhuizen naar een plek verderop in de molenstraat.

Druk bezocht na filmavonden van de toenmalige bioscoop Luxor in de Molenstraat.

Het was de friettent van Jas Vos, maar die bij iedere Ossenaar bekend was als ‘De Platte Vos‘ Hij was bekend om zijn zelfgemaakt huzarenslaatje, die hij met een ijslepel uit een kinderwasteiltje schepte, en dan op een kartonnen bordje prakte. Een reepje mayonaise erover en smullen maar.

Hmm Piccalilly

Slaatje 25 cent frietje klein 15cent en 5 cent mayonaise!! Groot frietje 25 cent en 10 cent mayonaise!!

 Hier bestelde ik altijd een puntzak friet met piccalilly die hij ook zelf maakte, zoals in die tijd alles zelf werd gemaakt. Later kocht ik nog vaak piccalilly uit de supermarkt, want ik vind het overal lekker bij. De mogelijkheden zijn legio en het is veel gezonder dan dat je mayonaise gebruikt.

De friettent van de Platte Vos verdween in de jaren zeventig door de industriële beeldvorming.

 Waarom is piccalilly gezond?
Er zit 0,3 gram vet in 1 sauslepel (25 gram) piccalilly, waarvan 0 gram verzadigd vet. Voor je hart en bloedvaten is het gezond om vooral producten te kiezen met veel onverzadigde vetten.

Dus toen ik ik het Recept Piccalilly tegen kwam, dacht ik “Dat ga ik eens zelf maken deze keer.”

Dus maakte ik een lijstje voor Kitty want die haalt onze groenten altijd op de markt. En als je alles in huis hebt moet je ook meteen aan de slag. Het is veel werk want alles moet heel erg klein worden gesneden.

Ik moest ook nog op zoek naar een paar glazen potten want toen ik alles had klein gesneden, kreeg ik wel in de gaten dat 3 potten te weinig was. Er staat in het recept dat het maar 30 minuten voorbereiding is, maar volgens mij heb ik er wel 1 uur over gedaan om alles klein te snijden.



Hieronder het recept in vogelvlucht…

Voor een paar potten zelfgemaakte piccalilly hebt u nodig :

  • Voorbereidingstijd : 30 minuten.
  • Inweektijd : 1 nacht.
  • Bereidingstijd : 10 minuten.
  • Smaak : geweldig .

Welke groenten gaan er in een zelfgemaakt  piccalilly recept ?

  • 400 gram bloemkool, in kleine stukjes gesneden.
  • 1 kleine komkommer, in kleine dobbeltjes gesneden.
  • 1 ui, in kleine stukjes gesneden.
  • 2 wortelen, in kleine dobbeltjes gesneden.
  • 200 gram sperziebonen, in kleine stukjes gesneden.
  • 2 stengels bleekselderij, in kleine stukjes gesneden.
  • 15 kleine zilveruitjes, in vieren gesneden.
  • 2 dikke augurken, of 4 wat kleinere augurken, in kleine stukjes gesneden

En wat gaat er nog meer in een zelfgemaakte piccalilly recept ?

    • ca 75 gram zout.
    • 1 liter witte azijn. (koop een goede kwaliteit)
    • 1 theelepel mosterdpoeder (Dit had ik niet in huis dus gebruikte ik de mosterd die ik in huis had)
    • 2 flinke theelepels kurkuma poeder.
    • 1 theelepel gemberpoeder. ( of 1 eetlepel verse gember, heel fijn gesnipperd).
    • 50 gram tarwebloem.
    • 200 gram suiker.
    • Eventueel : 1 verse rode chilipeper, zonder zaadjes en heel fijn gesneden.

Zelfgemaakte piccalilly ? Het meest authentieke recept

  1. Neem een grote kom en meng de stukjes bloemkool, komkommer, sperziebonen, ui, wortel, selderij en het zout. Voeg nu zoveel water toe dat de groenten onder het zoute water. Leg er een klein bord ondersteboven op, dit is om alle groenten goed onder het zoute water te houden.
  2. Laat het een nacht zo weken.
  3. Giet de volgende ochtend de groenten af en spoel ze onder koud stromend water. Giet ze nogmaals goed af.
  4. Meng nu in een grote pan ; de suiker, mosterdpoeder, kurkumapoeder, gemberpoeder,(evt de chili pepertjes) en de azijn. MAAR houdt 1, 85 dl van de azijn apart, voor de rest van dit recept.
  5. Breng nu het geheel, in een roestvrijstalen pan, aan de kook. Zet dan het vuur laag en laat het ca 4 minuten even sudderen. Schuim het oppervlak eventueel af met een schuimspaan.
  6. Meng de bloem met de resterende azijn en roer dit papje door het groenten mengsel.
  7. Doe het gehele mengsel in de pan (met het groenten mengsel erbij)
  8. Roer alles goed door elkaar, tot het gehele mengsel kookt en dik wordt. Haal nu de pan van het vuur.
  9. Schep nu de warme piccalilly direct in de schone, voorverwarmde  glazen potten. Sluit ze goed.
  10. Keer nu de potten op de kop en laat ze 2 minuten zo staan.
  11. Draai ze dan weer om en laat ze staan. Plak er even een datum onder.
  12. Laat dit mengsel zo een maand staan, zonder ze te openen. De smaken kunnen zich nu goed ontwikkelen.
  13. Bewaar de potten maximaal 12 maanden op een koele en donkere plaats.
  14. Maar als u de pot eenmaal hebt geopend, blijft het ca 6 weken goed in de koelkast.

27 December is de dag dat ik mijn eerste zelf gemaakte pot Piccalilly mag openmaken.

15 reacties Voeg uw reactie toe

  1. Neeltje's avatar Neeltje schreef:

    Waaauw … geweldig. Zo blij met dit recept. Nog altijd eet ik mijn frites met piccalilly. Sinds mijn 12e.denk ik.

    Uiteraard benieuwd naar jouw recensie over jouw eigen pickels maar ik begin vast met het sparen van potten.

    Dank, dank, dank … dat ik niet eerder op dit idee gekomen ben om het zelf te maken. 🥰🥰

    1. grutjemaria's avatar grutjemaria schreef:

      Prachtig geniet er van

      1. Rianne's avatar Rianne schreef:

        Ga ik doen Maria😊

      2. grutjemaria's avatar grutjemaria schreef:

        Zo fijn voor je dat je zoveel plezier beleeft met je kokkerellen, heb het veel en graag gedaan , nu lukt het niet meer

    2. Rianne's avatar Rianne schreef:

      Wat ben ik blij dat ik je hier een plezier mee doe. Ik heb het natuurlijk al geproefd voordat ik het in de potten deed, en ik vond hem nu al lekker. Ik ga mijn patat straks weer met piccalilly eten, dat weet ik wel zeker😋😊

  2. CaJo Tettero's avatar CaJo Tettero schreef:

    spannend 27-12 maar psst ik ben meer van de mayo en satesaus

    1. grutjemaria's avatar grutjemaria schreef:

      Niks mis mee

    2. Rianne's avatar Rianne schreef:

      Mayo en satésaus ook lekker hoor, maar minder gezond. Vanaf 27 – 12 verheug ik mij er op om aan mijn eerste potje piccalilly te beginnen 😋

      1. CaJo Tettero's avatar CaJo Tettero schreef:

        ja dat gezonde heb ik moeite mee verslaafd aan chocolade en af en toe jezelf verwennen….zet een stalleteje voor je deur voor de verkoop

  3. riavdhw's avatar riavdhw schreef:

    Ik ben ook opgegroeid met piccalilly, lekker joh🤩👍🔝

    1. Rianne's avatar Rianne schreef:

      Dan weet je wat ik bedoel. En als je het zelf maakt extra gezond omdat er geen toevoeging middelen zijn gebruikt, om het langer houdbaar te maken.

  4. Sabine Verburg's avatar Sabine Verburg schreef:

    wauw geweldig ! Lijkt me super lekker

    Dank voor het recept

    1. Rianne's avatar Rianne schreef:

      Ik heb al wat geproefd en hij is nu al lekker, maar ik moet geduld hebben😍

  5. Neeltje's avatar Neeltje schreef:

    Friet met piccalilly, jammie!

    1. Rianne's avatar Rianne schreef:

      Als ik het zo hoor moet ik nog veel meer gaan maken. Zoveel liefhebbers van piccalilly zijn er😍

Geef een reactie